cestovani
parni-vlaky-hlavni-vlak

o jízdách

parním vlakem pardubickým krajem

Již pošesté budou letní měsíce v Pardubickém kraji spojené s pravidelnými jízdami historických parních vlaků. Ty se od července vrátí na turisty velmi oblíbenou trasu z Dolní Lipky přes Letohrad a Ústí nad Orlicí až do Hanušovic v Olomouckém kraji. Jednou z novinek bude jedna červencová a jedna srpnová jízd z Dolní Lipky přes Českou Třebovou až do Moravské Třebové. Turisté si tak budou moci vychutnat nejen samotnou jízdu parním expressem krásnou přírodou, ale také navštívit muzea, vojenské pevnosti, horská střediska či hrady a zámky.

parni-vlaky-o-akci-image

jízdní řád a ceník

25. ČERVNA A 3. ZÁŘÍ

Ústí nad Orlicí – Javořina Slezská (Polsko)

Pardubický kraj ve spolupráci s Nadací pro ochranu průmyslového dědictví Slezska pořádá pro příznivce historických vlaků a Źelezničního muzea v Javořině Slezské v rámci projektu „Výlety parou česko – polského pohraničí“ výlety do pohraničí.
 
Termíny výletů: 25. 6. 2022 a 3. 9. 2022 do Železničního muzea ve Slezsku
 
Výlet započneme jízdou historickým vlakem, vyjedeme z Ústí nad Orlicí, přes obce Lanšperk, Letohrad, Jablonné nad Orlicí, Těchonín, Lichkov, Miedzylesie, Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko, Kamieniec Ząbkowicki, Ząbkowice Śląskie,  Dzierżoniów, Świdnica. Cílovou stanicí je Jaworzyna Śląska – Železniční muzeum.
 
K účasti na společném výletu je nutná vzhledem k omezenému počtu míst předchozí rezervace na emailu: jizdy@starestroje.eu. V rámci akce bude vybíráno jednotné jízdné bez ohledu na místo nástupu ve výši 112 Kč (včetně zpáteční jízdenky). V případě naplnění kapacity si pořadatel vyhrazuje právo rezervaci odmítnout.

Ústí nad Orlicí — Javořina Slezská

8:53 Ústí nad Orlicí
9:09 Lanšperk
9:17 Letohrad 
9:26 Jablonné nad Orlicí
9:43 Těchonín
9:52 Lichkov
10:39 Miedzylesie
11:11 Bystrzyca Kłodzka
11:41 Kłodzko
12:26 Kamieniec Ząbkowicki
12:40 Ząbkowice Śląskie
13:20 Dzierżoniów
13:48 Świdnica
14:02 Jaworzyna Śląska

Javořina Slezská — Ústí nad Orlicí

15:00 Jaworzyna Śląska
15:12 Świdnica
15:45 Dzierżoniów
16:55 Ząbkowice
16:55 Kamieniec
18:05 Kłodzko
18:55 Międzylesie
19:04 Lichkov
19:11 Těchonín
19:18 Jablonné nad Orlicí
18:27 Letohrad
19:50 Lanšperk
19:57 Ústí nad Orlicí

2. ČERVENCE A 6. SRPNA

Dolní Lipka – Česká Třebová – Moravská Třebová

Ústí nad Orlicí – Moravská Třebová – 130 Kč (poloviční jízdné 100,-)
Ústí nad Orlicí – Česká Třebová – 95 Kč (poloviční jízdné 80,-)
Česká Třebová – Moravská Třebová – 95 Kč (poloviční jízdné 80,-)

Uvedené ceny jsou jednosměrnou jízdenkou.

9., 16., 23, 30. ČERVENCE A 13., 20., 27. SRPNA

Dolní Lipka – Ústí nad Orlicí – Hanušovice

Ústí nad Orlicí – Hanušovice – 165 Kč (poloviční jízdné 120 Kč)
Ústí nad Orlicí – Dolní Lipka – 130 Kč (poloviční jízdné 100 Kč)
Letohrad – Hanušovice – 130 Kč (poloviční jízdné 100 Kč)
Ústí nad Orlicí – Letohrad – 95 (poloviční jízdné 80 )
Letohrad – Dolní Lipka – 95 Kč (poloviční jízdné 80 Kč)
Dolní Lipka – Hanušovice – 95 Kč (poloviční jízdné 80 Kč)

Manipulační poplatek za jízdní kolo nebo kočárek – 30 Kč

Uvedené ceny jsou jednosměrnou jízdenkou.

Jízdní řád

7:30 Dolní Lipka
8:00 Jablonné nad Orlicí
8:10 Letohrad
9:40 Ústí nad Orlicí
10:04 Letohrad
10:15 Jablonné nad Orlicí
11:14 Dolní Lipka
14:55 Hanušovice
15:25 Dolní Lipka
15:59 Jablonné nad Orlicí
16:08 Letohrad
17:15 Ústí nad Orlicí
17:43 Letohrad
18:15 Jablonné nad Orlicí
18:44 Dolní Lipka

co uvidíte

Městské muzeum Česká Třebová

Kromě stálých expozic představujících železniční, leteckou, vodní dopravu, ale také populární vozítko Velorex, připravuje muzeum celou řadu tematických výstav.

Nejkratší přístup: Česká Třebová

Andrlův Chlum

Železná rozhledna nahradila dvě dřevěné, které zde stály v letech 1905—1918 a letech 1943—1954. V roce 1996 zde byla postavena nová víceúčelová telekomunikační věž s rozhlednou v nadmořské výšce 559 m.

Nejkratší přístup: Ústí nad Orlicí

Zřícenina hradu Lanšperk

Hrad z období Přemysla Otakara II. byl opuštěn koncem 17. století. V současné době je zachována velká dominantní zeď a několik částečně zasypaných sklepních místnůstek

Nejkratší přístup: Lanšperk

Tvrz Orlice

Původní gotická tvrz přestavěna v 16. století na renesanční zámek.

Nejkratší přístup: Letohrad

Muzeum starých strojů

Muzeum působí v bývalé textilní továrně Vonwiller v Žamberku, kde otevírá expozice, se zaměřením na různé odvětví historické techniky a jejího vývoje. Návštěvníci si exponáty mohou nejen prohlédnout, ale i „na vlastní kůži zažít“ při příležitostných akcích.
Cílem je aby v areálu vzniklo centrum umožňující spolupráci mezi muzeem, restaurátorskými dílnami a restaurátorskou školou, spolu se službami v oblasti cestovního ruchu.

Nejkratší přístup: Letohrad

Muzeum řemesel Letohrad

Největší muzeum svého druhu v ČR na ploše více než 2 000 m2, 50 ucelených expozic řemesel a živností z období 1840-1930

Nejkratší přístup: Letohrad

Zámek Letohrad

Raně barokní zámek byl postaven v letech 1680-1685. V roce 2002 byla otevřena stálá zámecká expozice, kde jsou mimo jiné obrazy Alfonse Muchy, obrazová galerie malířů Umlaufových nebo funkční polyfon.

Nejkratší přístup: Letohrad

Muzeum Járy Cimrmana

Vynálezy, cestovatelské a výtvarné počiny českého velikána Járy Cimrmana. K vidění je i Mistrova světnička dovezená z Vídně. Část expozice je věnována činnosti divadla J. C.

Nejkratší přístup: Letohrad

Tvrz Bouda

Nejzachovalejší dělostřelecká tvrz u nás, 5 bojových objektů, 1,5 km podzemních chodeb a sálů, četné exponáty, pozůstatky testů z doby okupace.

Nejkratší přístup: Těchonín, Mladkov, Lichkov

Muzeum Vysoký kámen

Pěchotní srub K – S 25 „Na sedle“ je dochovaným vybavením jedním z nejzachovalejších objektů čs. těžkého opevnění. Poblíž srubu „převrácený řopík“.

Nejkratší přístup: Těchonín, Mladkov, Lichkov a od Tvrze Bouda.

Vojenské muzeum Lichkov

Zahrnuje pěchotní sruby K – S 31 „U besídky“ a K – S 32 „Na růžku“. Expozice věnované čs. obrněné technice, čs. opevnění, bezmotorovému létání, vojenské technice z let 1939-45, čs. vojákům na západní a východní frontě a Civilní protichemické ochraně.

Nejkratší přístup: Lichkov

Skiresort Buková Hora

Klidné prostředí s možností ubytování v bezprostřední blízkosti lesních cest. Dětské hřiště včetně gravitační lanovky, prolézačky a grilovacího altánu. Cyklotrasy všech úrovní včetně single tracku. K zapůjčení horské koloběžky a horská kola. Víkendové akce Lanovkou za pohádkou, Bukovka festival, Zvěřinové hody. Vyhlídkový „baby okruh“ na vrcholu Bukové hory vhodný i s terénními kočárky.

Nejkratší přístup: Červená Voda po přestupu ve stanici Lichkov

Památník obětem internace Králíky

Nachází se v budově Muzea na Velkém náměstí 367 v Králíkách. Výstava se podrobně zabývá persekucí řeholí v době komunismu v letech 1950-1961, osudy řeholníků, z nichž přibližně 530 prošlo zdejší internací.

Nejkratší přístup: Dolní Lipka a z města Králíky

Vojenské muzeum Králíky

Vnitřní expozice na ploše 2 400 m2, ukázky těžké bojové a vojenské techniky, munice, prostředků ochrany proti bojovým otravným látkám a zbraním hromadného ničení, materiály o osobnostech, výstroj a pěchotní výzbroj, polygon určený k ukázkám bojové a těžké vojenské techniky v pohybu a činnosti, nástupní místo na Naučnou stezku vojenské historie Králíky.

Nejkratší přístup: Prostřední Lipka

Pěchotní srub K – S 14 „U Cihelny“

Expozice věnované založení Československé republiky, čs. legiím, čs. armádě, čs. opevnění, válečné chirurgii, a zejména četaři Arnoštu Hradovi a finanční stráži. V objektu je dochována řada unikátních pozůstalostí a fragmentů původní výbavy, které jinde neuvidíte.

Nejkratší přístup: Prostřední Lipka

Muzeum opevnění Králický řopík

Objekt lehkého opevnění vzor 37 v pokročilém stádiu rekonstrukce, vybavený a vyzbrojený

Nejkratší přístup: Prostřední Lipka

Tvrz Hůrka

Nejdokončenější dělostřelecká tvrz u nás, 5 bojových objektů, 1,75 km podzemních chodeb a sálů, pozůstatky testů tajných zbraní, četné exponáty. Objekt se nachází na severním okraji města Králíky u silnice ve směru na Hanušovice.

Nejkratší přístup: Prostřední Lipka a Červený Potok

Relax & sport resort Dolní Morava

Stezka v oblacích, letní lanovka
Mamutíkův vodní park, Lesní zážitkový park a Pískový svět
Dětský FUN park s trampolínami a skákacím hradem
Bobová dráha
Lanový park a adrenalin park
Restaurace a občerstvení přímo v areálu
Vstupenky on-line zakoupíte bez čekání na dolnimorava.cz/eshop

Nejkratší přístup: Červený potok

Památník obránců Vlasti – pěchotní srub K – S 8 „U nádraží“

Expozice věnovaná čs. opevnění, podzemní továrně Richard, Karpatsko-Dukelské operaci a dalším, u vstupu je umístěna pamětní deska věnovaná plk. Boreckému.

Nejkratší přístup: Červený Potok

Pěchotní srub K – S 5 „U potoka“

Objekt v pokročilém stádiu rekonstrukce, unikátní exponáty jako originální pevnostní protitankový kanón, kulometná výzbroj, či plně funkční původní čerpadlo Kunz Buldog.

Nejkratší přístup: Červený Potok

Mladějovská úzkokolejka

Jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská úzkokolejka o rozchodu 600 mm byla vybudována na sklonku první světové války pro dopravu lupku, šamotu a místního uhlí. Svému účelu sloužila až do zrušení dolů a uzavření šamotky v roce 1991. Po celou dobu provozu sloužily na této trati převážně parní lokomotivy. S těmi se dnes můžete setkat ve vyhlášených termínech v čele pravidelných výletních vlaků, případně při některé z dalších akcí, které pořádá Mladějovská průmyslová dráha.

Nejkratší přístup: Mladějov

Zámek Moravská Třebová

Zámek patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě. Na konci 15. století se zde vůbec poprvé v českých zemích objevily moderní renesanční prvky. Zámek proto nechybí v žádné české učebnici dějin umění.

Nejkratší přístup: Moravská Třebová

Naučné stezky v Králické pevnostní oblasti

Naučná stezka Betonová hranice

Tvoří okruh cca 15 km dlouhý. Začíná a končí v obci Mladkov, prochází linií těžkého i lehkého opevnění a směřuje k Muzeu čs. opevnění – dělostřelecké tvrzi Bouda. Na její červeně značené trase se nachází objekty Muzea Vysoký kámen, na zelené trase objekty tvrze Bouda, na trase žluté pak řada objektů nezpřístupněných, určených k prohlídce zvenčí. Stezka je vybavena 30 informačními tabulemi.

Naučné stezky v Králické pevnostní oblasti

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Tvoří okruh cca 6,5 km dlouhý. Je situována na severním okraji města Králíky, propojuje jeho Velké náměstí s Muzeem opevnění – dělostřeleckou tvrzí Hůrka, prochází kolem bojových objektů této tvrze, vede k Vojenskému muzeu Králíky a k pěchotnímu srubu K – S 14 „U cihelny“. Nástup na trasu vybavenou 16 informačními tabulemi je u všech muzeí i na Velkém náměstí v Králíkách a také na nádraží v Prostřední Lipce.

Naučné stezky v Králické pevnostní oblasti

Naučná stezka Králická pevnostní oblast

Propojuje dvě výše zmíněné stezky. Je vedena linií těžkého opevněné od tvrze Bouda, přes město Králíky a tvrz Hůrku směrem na kótu Maliník a na Dolní Moravu k hotelu Vista. Zpřístupňuje zejména sruby těžkého opevnění v okolí Dolních Boříkovic, Červeného Potoka a Dolní Moravy. Vhodné místo k nástupu na její trasu je u Památníku obránců Vlasti – srubu K – S 8 „U nádraží“ v Červeném Potoce.

Pivovar Hanušovice

Využijte volný čas v Hanušovicích a poznejte příběh ryzího piva z hor. Zveme Vás na zajímavou exkurzi po Pivovaru Holba v Hanušovicích. Prohlídku zajišťujeme v době od 9 do 16 hodin a je nutné ji předem objednat na tel. čísle 724 776 384 nebo formou rezervačního formuláře na webu pivovaru.