Historické parní vlaky budou brázdit kraj opět v létě
12 dubna, 2022

Pardubický kraj ve spolupráci s Muzeem starých strojů a technologií v Žamberku připravuje opět na letní měsíce nostalgické jízdy historického parního vlaku. Ty se vrátí na oblíbenou trasu z Dolní Lipky přes Letohrad a Ústí nad Orlicí až do Hanušovic v Olomouckém kraji. Jednou z novinek bude jedna červencová a jedna srpnová jízd z Dolní Lipky přes Českou Třebovou až do Moravské Třebové. Vlak bude umožňovat přepravu osob i jízdních kol, k dispozici bude občerstvení. Pardubický kraj poskytne Muzeu starých strojů dotaci na provoz parního vlaku ve výši 1,5 milionu korun.

„Letní jízdy historických parních vlaků na území našeho kraje jsou dnes již tradičním turistickým lákadlem. Loňský rok jsme spolupracovali čistě s Muzeem starých strojů a technologií v Žamberku, se kterým připravujeme také vybudování malého železničního muzea v Dolní Lipce a nutno říci, že se jednalo o spolupráci úspěšnou,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Základem jízd bude opět trasa z Dolní Lipky přes Letohrad a Ústí nad Orlicí až do Hanušovic. Nově přidáváme také dvě jízdy z Dolní Lipky přes Českou Třebovou, Mladějov na Moravě až do Moravské Třebové, což je z našeho pohledu velmi atraktivní trať se zajímavými turistickými cíli včetně Mladějovské úzkokolejky či zámku v Moravské Třebové. Stejně jako v předchozím roce očekáváme kapacitu vozu až 300 osob včetně přepravy jízdních kol a jídelního vozu, což jsou služby cestujícími velmi oceňované,“ řekl hejtman Netolický.

Zastupitelé Pardubického kraje na zajištění těchto jízd schválili Muzeu starých strojů a technologií dotaci ve výši 1,5 milionu korun tak, aby bylo možné nastavit ceny jízdného únosné pro cestující. Jízdné bude stejně jako v předchozích letech stanoveno na základě běžného cestovního tarifu s navýšením o příplatek za historickou soupravu s parní lokomotivou a zároveň bude zohledňovat zvýhodnění dětí a osob se zdravotním postižením.