Moravská pohraniční dráha slaví 150 let. Parní vlaky se sjedou do Dolní Lipky
17 září, 2023

V sobotu 7. října se do Dolní Lipky sjede hned několik historických parních strojů, které tak společně s cestujícími oslaví 150 let od zahájení provozu na Moravské pohraniční dráze. Ta vede právě z Dolní Lipky přes Hanušovice do Šternberka. Fanoušci železniční nostalgie se mohou těšit na parní jízdy z Pardubic, Hradce Králové, České Třebové nebo Olomouce. V Dolní Lipce budou umístěny také statické ukázky lokomotiv, představení budoucího železničního muzea či přednášky o historii samotné dráhy.

„Přípravy na velkou oslavu 150 let od zahájení provozu na Moravské pohraniční dráze pokračují a věřím, že nejen pro fandy železniční nostalgie připravíme opravdu zajímavou akci, na kterou se budou moci do Dolní Lipky dopravit nejen ze všech koutů našeho kraje, ale také z dalších regionů včetně samozřejmě Olomouckého kraje,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Cestující se mohou těšit na zapojení hned čtyř parních lokomotiv. „Z České Třebové přes Ústí nad Orlicí do Dolní Lipky a zpět vyrazí lokomotiva Velký Bejček, z Pardubic přes Hradec Králové a Letohrad pojede lokomotiva Němka, která zajede také pro návštěvníky do Hanušovic. Cestující z Olomouckého kraje se mohou těšit na Rosničku, která pojede z Olomouce přes Zábřeh na Moravě a Šumperk. Mezi Dolní Lipkou a Štíty pak pojede tam i zpět jednou dopoledne a jednou odpoledne Ventilovka. Vycházíme tak vstříc fanouškům železniční nostalgie z celého širokého okolí,“ představil jednotlivé trasy hejtman Netolický.

Akce se koná ve spolupráci Pardubického kraje, Českých drah a Muzea starých strojů a technologií. Novinkou bude připravovaný prodejní rezervační systém. „Při nákupu jízdenky prostřednictvím tohoto rezervačního systému chceme cestujícím umožnit komfort rezervace místa na sezení v konkrétním voze tak, aby měli jistotu, že budou cestovat pohodlně. Samozřejmě však bude zachovaná možnost pořízení jízdenky přímo na místě u konkrétního vlaku,“ sdělil předseda Muzea starých strojů Michal Bednář. Jízdné do stanice a ze stanice Dolní Lipka bude rozdělené do několika pásem dle vzdálenosti.. „Snažíme se nastavovat jízdné tak, aby bylo dostupné pro všechny s tím, že samozřejmostí je snížené jízdné pro děti ve věku 6 až 15 let a držitele průkazů ZTP a ZTPP. Děti do 6 let mají jízdu zdarma,“ uvedl obchodní zástupce Českých drah pro Pardubický kraj Josef Huryta.

V Dolní Lipce pak budou kromě samotných souprav, kterými bude možné se svézt, vystaveny také lokomotivy novějšího data výroby jako například Sergej, Hektor, Čmelák nebo Prasátko. Součástí akce budou také komentované ukázky, prezentace budoucího železničního muzea a mnoho dalšího. V průběhu celého dne bude v Dolní Lipce připraveno také občerstvení a hudební doprovod, který zajistí kapela Mifo Band z Králík.

Rámcový program akce

9:00 Zahájení programu

Statické ukázky techniky, výstava k historii dráhy, prezentace připravovaného železničního muzea, hudební doprovod, občerstvení

10:03 Příjezd parního vlaku ze Štítů

11:10 Příjezd parního vlaku od Letohradu

11:33 Příjezd parního vlaku od Šumperka

12:00 Slavnostní zahájení akce

12:15 Představení Moravské pohraniční dráhy

12:30 Představení parních lokomotiv 431.032, 433.001 a 464.202

12:50 Představení projektu železničního muzea v Dolní Lipce

13:07 Příjezd parního vlaku z Hanušovic

13:10 Odjezd vlaku do Štítů

13:15 Představení Moravské pohraniční dráhy

13:35 Představení parní lokomotivy 555.0153

13:45 Představení muzea ve Slezské Javořině

14:52 Příjezd parního vlaku ze Štítů

15:00 Představení projektu železničního muzea v Dolní Lipce

15:25 Představení Moravské pohraniční dráhy

15:55 Odjezd vlaku směr Letohrad

16:00 Odjezd vlaku směr Šumperk a oficiální ukončení akce